Bir Erkeğin El Çantasında Olması Gerekenler

Bir Erkeğin El Çantasında Olması Gerekenler

10 Aralık 2018 Kapalı Yazar: MeyveDergisi

Bir Erkeğin El Çantasında Olması Gerekenler
Prof. Dr. Sıtkı GÖKSU
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi
Değerli okuyucular,
Bu yazımızda erkeklerin el çantasında olması gereken eşyalardan bahsedeceğiz. Erkekler olarak bizim el çantamızda neler bulunmalıdır? Biz daha önce yaşayan büyük alimlerimiz gibi bütün dünyalığımızı tek elimizde taşıyamıyoruz.
O zaman bazı pratik tavsiyelerde bulunalım.
El çantasında olması gerekeneşyalar toplumlar ve kişiler arasında çok farklılık gösterir.
Aşağıda genellikle ihtiyaç duyulanların listesini vereceğim. Bu liste herkese dört dörtlük uymayabilir. İnsanlar bu listedekilerin bazısını çıkarıp, kendileri için önemli olan bazı yeni eşyalar ekleyebilirler.Tek bir gömlek herkese uymaz. Gömlek gibi (dar olur, geniş olur, uzun olur, kısa olu, yakası dar olur, yakası geniş olur vs.) bu listede de değişiklik yapılabilir.
Erkeğin el çantasında olması veya yanında taşıması gereken eşyalar, en gereklilerinden başlayarak sayalım.
Bıçak. Bir erkek yanında mutlaka bir bıçak veya çakı taşımalıdır. Bir pikniğe veya tabiatla içiçe bir yere gittiğinde veya arabasında veya bisikletinde bir arıza, bir sorun meydana geldiğinde bu bıçağı rahatlıkla kullanarak işlerini görebilir. En azından eşine veya sevdiği birine bahçesinden bir çiçek bile götürmek istese lazım olacak en önemli eşyalardan birisidir çakı bıçağı. Hele bir de elinden az çok tamirat işi gelen biriyseniz mutlaka çok fonksiyonlu İsveç çakısı taşımalısınız.
Çakmak. Bir erkeğin çantasında ateş mutlaka olmalıdır. Ateşevde, piknikte ateş yakarken lazım olacak bir eşyadır. BearGrylls’inher gittiği yer için aldığı, olmazsa olmaz 3 şeyden birisidir, biliyorsunuz. Diğerleri bir matara su ve bıçaktır.
Dikiş seti. Birçok erkeğin başına gelen pantolon sökülmesi, düğme kopması vb. en çok yardımcı olacak olan eşya dikiş setidir. Bu dikiş setleri tuhafiyecilerde bulunduğu gibi siz de yapabilirsiniz. Dikiş setlerinde genelde bir kaç renk iplik, bir iki farklı boyutta düğme ve bir iki tane dikiş iğnesi olması yeterli olacaktır. İplik rengi olarak siyah ve beyaz vazgeçilmez iki renk olmakla beraber gri de atlanmaması gereken bir renktir.
Tarak. Bir erkeğin en çok göze çarpan, dikkat çeken taraflarından birisi de elbette saçlarıdır. Saçlarının düzenli taranmış ve bakımlı olması erkeğe farklı bir hava verir. Bu yüzden bir erkek yanında mutlaka tarak veya saç fırçası taşımalıdır. Tarağın boyutunu ve diş aralığını kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Çantanızda taşıdığınız tarağınızı sık sık sabunlu su ile yıkayarak temizliğini sağlamayı unutmayın. İyi görünmenin en önemli noktalarından birisi de saçlarınızın duruşu. Bu ufak tarak modelleriyle her yerde her durumda saçları toparlamak mümkündür.
Diş fırçası ve macunu veya basit, kolay kullanılan diş ipi ve kürdan da olabilir. Bir erkeğin ağız bakımı da önemlidir. Çünkü iletişim kurarken ağzı kokabilir veya yemek artıkları dişlerinin arasında kötü görünebilir. Mutlaka çantada bir diş fırçası ve macunu alternatif olarak kürdan ve diş ipi faydalıdır. Hangi ikiliyi isterseniz onu seçebilirsiniz.
Kağıt ve kalem. Günümüzde teknoloji oldukça gelişmiş olmasında rağmen yine de kağıt ve kalem bir erkeğin el çantasında mutlaka bulunmalıdır. Ölçü alma da ya da bir nesne üzerinde işaretleme yapmada, hesaplamada, yazışmada, bir yere not bırakmada kalem ve kağıt kesinlikle unutulmamalıdır. Bir kurşun ya da tükenmez kalem ile 15-20 yapraklı bloknotkâğıdı iyi iş görmektedir.
Ayrıca mümkünse aşağıda bahsi geçen eşyaların da ekstradan çantada bulunması tavsiye edilir.
USB Bellek. Şimdiki çağ dijital çağ. Her an, her türlü bilgiyi bir yerden bir yere taşımamız gerekiyor. İş yerindeki bilgilerini eve, evdeki fotoğraflarını arkadaşının bilgisayarına. USB Bellek bir çantanın içinde veya anahtarlığa bağlı bulunması gereken olmazsa olmaz gerekli eşyalardandır.
Güneş gözlüğü. Güneş gözlüğü kullanımı ışık ile alakalı bir durumdur. Her mevsim kullanılabilir. Çantanızda mutlaka güneş gözlüğü bulundurun.
Telefon kulaklığı. Yolculuk halinde, ofiste masa başında çalışırken yada yolda yürürken, kısacası her yerde, her ortamda kullanabileceğiniz bir aksesuar olan kulaklık çantanızda muhakkak bulunmalıdır. Böylelikle sevdiğimiz şarkıları, müzikleri, radyo programlarını dinlemek, mevcut sıkıcı ortamdan bizleri bir nebze olsa da uzaklaştırıp, gün içerisinde düşen enerjimizi de kazanmanıza yardımcı olacaktır.
Şarj aleti. Her an şarjı bitebilecek bir cep telefonu için şarj aleti.Günlük hayatımızıdevam ettirmekte son derece önemli bir yer tutan cep telefonumuzu her an, her yerde şarj edebilmek için çantamızda muhakkak şarj aletimizi bulundurmamız gerekiyor.
Kartvizit. Her erkeğin üzerinde iletişim bilgilerinin bulunduğu iyi bir kartviziti olmalıdır.
Ev, araba, iş yeri anahtarlarımızı takabileceğimiz şık bir anahtarlık.
Okumak için küçük boy (cep boyu) bir kitap
Cüzdan. Deri modelleri tavsiye ederiz.Kredi kartlarını koymak için özel cüzdan da tavsiye edilir.
Mentollü sakız, naneli şeker, kağıt cep mendili…