GENÇLİK İKSİRİ KOLAJEN

GENÇLİK İKSİRİ KOLAJEN

6 Haziran 2022 Kapalı Yazar: MeyveDergisi

Prof. Dr. Metin BÜLBÜL

Kolajen, vücudumuzda yaratıcı tarafından en bol kullanılan bir proteinidir ve yaklaşık vücudumuzdaki tüm proteinlerin üçte birini oluşturur. Bu protein ile saçlarımıza, cildimize, tırnaklarımıza, kemiklerimize, bağ dokumuza ve tendonlarımıza sağlam bir yapı kazandırılmıştır. Bu proteinin vücudumuzda bolca kullanılması sayesinde hareket edebiliriz, el ve ayaklarımızı bükebiliriz, yük taşıyabiliriz, koşabiliriz ve cildimizi gergin hissedebiliriz. Ayrıca, saçların ve cildin parlak görünümü ve tırnakların güçlü kalması da yaratıcının vücudumuzda kolajenlere yer vermesi ile gerçekleştirilmiştir.

Kolajen Nelerden Yapılmıştır?

Kolajen, Amino asitler birimlerinden üç polipeptit zincirinin yapılması ve daha sonra da bu polipeptitler arasında sarmal bir yapı oluşturulması ile meydana getirilmiş bir yapıdır. Kolajen peptit zincir uzunlukları farklı farklıdır. Son yapılan çalışmalar, zincir uzunluklarının 662 amino asitten 3152 amino aside kadar değişebildiğini göstermiştir.

Kaç Tip Kolajen Vardır?

Kollajen, yaratıcının vücudumuzdaki metabolik faaliyetler sonucunda ürettiği bir proteindir. Vücudumuzda görev yapan her kolajen molekülü, kendine özgü bir mimari ile üretilir.  Her biri amino asit bileşimine göre kategorize edilen 28 farklı kolajen tipi vardır.  Fakat vücudumuz daha çok 3 tip Kolajenden yapılmıştır.

Tip I Kolajen; cilt, kemik, tendon ve bağ yapılarında kullanılmıştır.

Tip II Kolajen; kıkırdak, kemikler arası yapıda, kulaklarda ve burundaki esnek dokularda kullanılmıştır.

Tip III Kolajen; kas ve kan damarları yapımında kullanılmıştır.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kelime anlamı, Yunanca tutkal olan “kolla” kelimesinden gelmiştir. Vücudumuzdaki güçlü kolajen lifleri, kaslar, kemikler, tendonlar, bağlar, organlar ve cilt gibi yapıları bir arada tutmak için tutkal görevi görür.

Kolajen Nerelerde Bulunur?

Cenab-ı Hak, hikmeti gereği olarak besinlerde kolajeni, sadece hayvansal ürünlerde ve özellikle memelilerin et ve bağ dokularında kullanmıştır. Vücudumuzda ise:

Cilt dokusu; yaratıcının ilim ve kudretiyle cilt hücrelerinin sıkılığı, esnekliği ve sürekli yenilenmesi kolajenle sağlanır ve bu göreviyle bağ dokusunun bir parçasıdır. Bu yüzden Kolajen, cilt elastikiyeti için hayati öneme sahiptir.

Ligamentler; iki kemiği bağlayan ve sonuç olarak eklemleri bir arada tutan başka bir bağ dokusudur, bu doku da yaratanca kolajenle desteklenmiştir.

Tendonlar; kasları kemiklere bağlayan fibriler doku tipidir ve vücutta kolon ve kiriş görevi görür ve bunlr da yaratıcı tarafından kolajenden yapılmıştır.

Cenab-ı Hak’kın hikmeti ve ilmi gereği olarak Kemikler, bağ dokusu, tendonlar ve iskelet kasları gibi tüm dokuların hepsinde kolajen kullanılmıştır. Yani Vücudumuzu bir bina olarak düşünürsek; Demir, Kolon, Kiriş, Tuğla, Harç ve Sıva gibi bütün yapılarda Kolajen bulundurulmuştur.

Kolajenin Görevleri

Kolajen, yaratıcı tarafından vücudun çeşitli yapılarına güç kazandırmada ve patojenik maddelerin, çevresel toksinlerin, mikroorganizmaların ve kanserli hücrelerin emilimini ve yayılmasını önlemede kullanılmıştır. Bu yönüyle Kolajen proteini, her şeyi bir arada tutan çimento gibi görev yapar.

Ayrıca Kolajene vücudumuzdaki bütün düz kaslarda, kan damarlarında, sindirim sistemi, kalp, safra kesesi, böbreklerde hücreleri ve dokuları bir arada tutma görevi verilmiştir. Yine kolajen, saç ve tırnakların temel bileşeni olarak yaratılmıştır.

Cenab-ı Hak’kın hikmeti gereği Vücudumuzda bazı hücrelere kendini yenileme özelliği verilmişken, çoğu hücreye de kendini yenileme yeteneği verilmemiştir. Kendin yenileme özelliği olan hücrelerde; dokular zarar gördüğünde, ölen hücrelerin yeri boş kalmaz, hasarlı bölgeye Kolajen ile yama yapılarak hiç olmazsa organın bütünlüğü sağlanır. Yanık sonrası cildin onarılması güzel bir yamalama mucizesi örneğidir.

Yaşlanma ve kolajen

Kâinatta konulan İlahi kanunların gereği olarak insanda yaş ilerledikçe, kolajen üretimi yavaşlar ve hücre yapıları zayıflar.  Bu metabolik olay sonucunda cilt incelmeye ve daha kolay yıpranmaya başlar, saçlarda cansızlaşma ve saç dökülmesinde, cilt sarkmalarında ve kırışıklıklarda armalar görülür. Ayrıca tendonlar ve bağların elastikiyetinde azalma ve eklemler sertleşmeye başlar.

Uzun süredir sadece cilt, kas, kemik, damar ve tendonların yaratılmasında önemli olduğu düşünülen kolajenin geleceği sürprizlerle dolu. Kolajen, insanlığı tehdit eden Alzheimer ve Kanser hastalıklarının tedavisi, saç dökülmesinin önlenmesi, tendon problemlerinin çözümü, kemik kırıklarının ve cilt yaralarının onarılması gibi her alanda karşımıza çıkar hale gelmiştir.

Demek birçok rahatsızlığın çözümü; Yaratan’ın bize emanet ettiği vücudu zararlı alışkanlıklardan uzak tutmakta ve yaşlanmaya karşı Kolajen desteği almakla mümkündür.

Sonuç olarak; Dünya da sağlıklı, zinde ve genç kalabilmenin yolu Kolajenden geçiyor.

Sağlıcakla kalın…