İtibar Görmek için Yabancı mı Olmak Lazım!

İtibar Görmek için Yabancı mı Olmak Lazım!

16 Şubat 2017 Kapalı Yazar: MeyveDergisi

Bir öğretim üyesi akademik çalışma amaçlı Hollanda seyahati öncesi havalimanında uçağın kalkmasını beklerken yanında oturanlarla sohbete dalar. 50 li yaşlarında Aydınlı ama 40 yıldır Rotterdam da yaşayan hanımefendi der ki “hocam, bizim ülkemizde insanlarımız hakkettiği değeri görmüyor. Yabancılara ise, hakkettiklerinden daha fazla değer veriliyor. Örneğin siz 300 Euro’ya beş yıldızlı bir otelde 2 gece kalıp tatil yapamazken, yabancılar gelip 1 hafta her şey dahil tatil yapıp gidebiliyor.
Hatta geçenlerde başımdan geçen bir olay var ki çok trajikomik. Anlatayım isterseniz. Biz 40 yıldır Rotterdam’da yaşıyoruz ama her yıl İzmir’e bağlı Özdere de ki yazlığımıza gelir bir süre kalırız. Bu yaz geldiğimizde baktık ki sokak lambamız yanmıyor, ilgili kuruma bildirdik, değiştirelim dediler ama 1 hafta gelen giden olmadı. Sonra karşı komşumuz dedi ki, o lamba 3 aydır yanmıyor, kaç kez söylendiği halde değiştirmediler, korkarım ki siz söylediniz diye de değiştirmezler.
Bunun üzerine bende kendilerine dedim ki, bakın izleyin nasıl değiştirteceğim. Telefonu kaldırıp ilgili kurumu aradım. Telefona çıkan beyefendi “Aluvv” dedi. Bende kendisine “Hi, do you speak english” dedim. Beyefendi şok halinde bir ses tonuyla “hee abla, hımm, buyur abla yes” falan dedi. Bende kendisine “sanırım sis bilmiyor ingilisce, fakat ben biliyor biraz turkçe. Bizim sokak lamba bozuk, yanmıyor, acaba sis yardımcı olabilir bise” dedim. Karşıdaki ses “abla ne demek, hemen adresi alalım yavaş yavaş söyle, hemen geliyoruz” dedi, adresi aldı, 30 dk. içinde 6 tane ilgili kurum çalışanı 3 aydır yanmayan lambayı yenisiyle değiştiriverdiler.
Belki istesem direği söküp yerine yenisini takacaklardı. Peki kime verdiler bu hizmeti? Bir yabancıya. Peki neden bu yaklaşım bizim Ülkemiz de Türkiye cumhuriyeti vatandaşımıza, yerlimize, hemşerimize gösterilmez? Hiç düşündünüz mü? Zekavetinize bırakıyorum…!