Macunu İçinde Doğal Bir Diş Macunu Misvak

Macunu İçinde Doğal Bir Diş Macunu Misvak

28 Ağustos 2017 Kapalı Yazar: MeyveDergisi

Macunu İçinde Doğal Bir Diş Macunu Misvak

Prof. Dr. Fatih SATIL
Hepimiz dişlerimizin sağlıklı olmasın isteriz fakat diş macunlarının kimyasal içerikleri ve zararları hakkında yazılanlar da moralimizi bozar. Peki, size macunu içinde doğal bir diş fırçası var desem!
Bu öyle bir fırça ki, tamamen doğal bir ağaç dalından yapılmış. Ayrıca diş macunuyla kullanılmıyor, çünkü ağacın içinde macundan daha sağlıklı ve etkili doğal bir öz var. Bu aynı zamanda çevre dostu bir diş fırçası: Ne plastikten yapılmış, ne kimyasal katkı maddeleri içeriyor, ne de alüminyum macun tüpleri var. Aynı zamanda ekonomik yani bütün diş fırçalarından daha ucuz. En önemlisi de çok sağlıklı. Bu mucizevi diş fırçasının adı: MİSVAK.
Bilimsel adı Salvadora persica olan ve halk arasında “Erak (Arak) ağacı” olarak bilinen ağacın kalem biçiminde kesilip yontulan dalları misvak adıyla insanlar tarafından diş temizlemek amacıyla kullanılır. Doğu Afrika’dan Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi; kokusu güzel, meyvesi yenebilen bir bitkidir. İçeriğinde Neler Var? Uzmanlar, taze ve yas olan misvakların 20’nin üzerinde faydalı kimyasal bileşik içerdiğini soyluyor. Misvakta diş sağlığında önemli rolleri olan; p-sitosterol, m-anisic acid, thiocyanate (SCN), organik bileşikler, glikozitler, flavonoidler, yüksek oranda salvadorin ve trimethylamin gibi alkaloidler, sodyum chlorid ve potasyum prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bu kristaller sayesinde dişlerde mekanik temizliğe katkı sağlar.
Misvakın Faydalan: Misvak ağacı üzerinde yapılan araştırmalarda; misvakın dişleri güçlendiren ve çürümeyi önleyici, lekelere karsı etkili, antiseptik özellikli, diş etlerini sıkılaştıran, ağız içi asit salgısını dengeleyen, kanamayı durdurucu ve beyazlatıcı özelliğe sahip olduğu belirtiliyor.
Misvakta, piyasadaki diş parlatıcılarının içinde de bulunan ‘silica’ vardır ki bu madde dişlerde tas oluşumunu önler.
Misvak diş eti iltihabında da oldukça tesirlidir. Misvakın mikrop öldürme ve iltihap önleyici özelliği k5k ve dallarındaki ‘beta sitosterol’, maddelerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Aynı şekilde misvaktaki ‘thiocyanate (SCN) maddesi diş çürümesine yol açan bakterileri ortadan kaldırır.
Sevgili Peygamberimiz (SAV) Misvak Kullanımını Tavsiye Etmişlerdir: Bundan yaklaşık 1400 yıl önce alemlere rahmet olarak gönderilen Kainatın Efendisi Peygamberimiz (s.a.v.), beden ve bu arada ağız ve diş sağlığına da dikkat çekerek: “Misvak kullanınız. Çünkü o ağzı temizler ve Allah’ın (c.c.) rızasına vesile olur” buyurmuşlardır.